Rozhovor: Kvetinové trendy v 2018

Tento týždeň sa venujeme téme kvetinová svadobná výzdoba. Práve kvety sú neodmysliteľnou súčasťou každej svadby, podieľajú sa na výnimočnej atmosfére, skrášľujú, zjemňujú. O aktuálnych trendoch nám porozprávala majiteľka obľúbeného kvetinárstva Kvetinky u Tinky, Martinka Hanuliaková.


 

 

Martinka, aké trendy v svadobnej výzdobe nás čakajú? Bude to niečo uletené, alebo skôr elegantná klasika? 

Svetové svadobné trendy určujú svadobní floristi a každý raz sa snažia prísť s niečím novým a netradičným. Pre rok 2018 je takýmto trendom kvetinová výzdoba s odtieňmi modrej, prechádzajúca od tmavo modrej, cez blankytnú, až po odtiene tyrkysovej, či holubičej modrej.

Menej extravagantným trendom na tento rok je odtieň  „greenery“, čo je svieža zelená. Je výborne kombinovateľná so všetkými farbami a aj výzdoba zladená celá do tohto odtieňa je nádherná a jedinečná.

Trendom, ktorý silno oslovil verejnosť a úprimne aj náš realizačný tím, je „Rustikálna svadba“, kde nosným prvkom sú prírodné materiály ako drevo, čipka, jutovina a taktiež folklórne motívy, ktoré nám pripomínajú naše korene a tradície.

Pri rozhodovaní sa o celkovej výzdobe je dôležité zladiť množstvo detailov, ako je výber miesta obradu, hostiny, ročné obdobie, šaty, účes a mnoho ďalších, preto netreba striktne sledovať trendy, ale vsadiť hlavne na pocity a originalitu.

 

 

 

Rady slovenské nevesty experimentujú? 

V poslednom období k nám chodí čoraz viac neviest s originálnymi predstavami o svojej svadbe, čo nás veľmi teší, pretože rady tvoríme niečo nové a neopozerané.

Často sa stáva, že nás námet na toľko nadchne, že prichádzame stále s ďalšími a ďalšími nápadmi, ako nevestinu originálnu predstavu ešte vylepšiť a doviesť k dokonalosti.

V minulosti sme napríklad vytvorili svadobnú kyticu zo šípok, ale aj textilnú kyticu zdobenú štrasovými brošňami.

V súšasnom období sa začínajú aj u nás dostávať do popredia kvetinové šperky. Či sú to čelenky, náramky, alebo brošne a náhrdelníky.

 

 

Aké druhy kvietkov si najčastejšie vyberajú? 

Najväčšími stálicami medzi svadobnými kvetmi sú hlavne ruže, frézie a eustoma. Často pracujeme so sezónnymi kvetmi ako sú tulipány, konvalinky a pivónie. Do obľuby sa dostávajú aj pomerne netradičné kvety ako je napríklad protea, ktorú na Slovensku zviditeľnila hlavne manželka Petra Sagana, ktorá si tento exotický kvet vybrala do svadobnej kytice.

Zmenil sa však spôsob väzby. Kým pred pár rokmi bol veľmi žiadaný kompaktný, symetrický tvar kytíc, dnes sa preferujú voľnejšie a vzdušnejšie kytice.

 

 

 

 

Nechajú si naše nevesty poradiť alebo už prídu s jasnou predstavou?

Každá nevesta prichádza s nejakou predstavou o svojom svadobnom dni. Niekedy je to len celkový koncept, možno farebné zladenie, alebo typ kytice.

Na druhej strane sa stretávame aj s nevestami, ktoré za nami prichádzajú s presnými požiadavkami zladenými do detailov.

Ku každej neveste pristupujeme individuálne a v maximálne možnej miere sa snažíme naplniť ich predstavy, poprípade im poradiť.

 

Stretávaš sa aj s tým, že ti nechajú voľnú ruku pri realizácii?

Plánovanie svadby je náročný a dlhý proces a kvetinová výzdoba je veľmi dôležitou súčasťou každej svadby, pretože prostredníctvom kvetín dotvárame celkovú atmosféru.

S nevestami strávime niekoľko hodín, pošleme si množstvo mailov a sme im neustále s úsmevom k dispozícii, takže často sa medzi nami vytvorí silné puto. Aby vám niekto dal „voľnú ruku“ musí to byť o dôvere. A nás teší, že naše nevesty túto dôveru v nás majú a rady realizáciu nechávajú čisto v našich rukách, za čo im veľmi ďakujeme a dúfame, že bude čoraz viac neviest, ktorým budeme môcť vytvoriť nezabudnuteľný a jedinečný zážitok plný farieb, vôní a všadeprítomnej lásky.