Rozhovor: Ak chcete originálne svadobné šaty, siahnite po šatách na mieru

Možnosťou pre všetky žienky, ktoré sa túžia vydávať v svadobných šatách presne podľa svojich predstáv, je dať si ich ušiť na mieru. Majiteľka  Svadobného domu Hella vám prezradí ako funguje zákazkové šitie a ako prebieha celý proces od návrhu šiat až po odovzdanie neveste :)…


 

Svadobný salón Hella má v Žiline svoju históriu, ste na trhu už 29 rokov. Aké služby ponúkate ?

Svadobný salón založila moja maminka už v roku 1990.  Salón mal presne v januári 29 rokov. Do roku 2016 sme fungovali ako požičovňa svadobných a spoločenských šiat. V súčasnosti sa venujeme už len šitiu svadobných šiat na mieru. Vyrábame šaty pre nevesty, mamičky aj pre detičky. Samozrejme, máme aj doplnky k šatám ako sú napríklad ozdoby do vlasov, závoje, svadobné podväzky, podbradníčky, čelenky a šperky, ktoré nájdete v našej predajni. Novinkou je svadobné poradenstvo, kde nevesta získa všetky potrebné informácie, aby si mohla svadbu zorganizovať oveľa jednoduchšie a za výrazne kratší čas sama. Čiže jej ušetríme veľa času získavaním kontaktov, ktoré my už máme. Ponúkame pre nevestu komplexné riešenie a preto sme zmenili i názov nášho konceptu na ,,Svadobný dom“.

 

 

 

Vieš nám povedať, ako to je dnes so zapožičiavaním svadobných šiat? Pretrváva tento trend alebo sa už viac šije?

U nás na Slovensku sme si zvykli na požičiavanie šiat. Ak si nevesta chcela kúpiť svadobné šaty, tak pod 1000€ sa nedostala. Prenájom v tej dobe bol cca 300€. Samozrejme, že výhodnejšie si bolo šaty požičať. V súčasnosti dokážeme ušiť šaty už od 450€ a to je skoro rovnaká suma ako za požičanie z novej kolekcie. Preto sme sa rozhodli, požičovňu zrušiť, posunúť sa dopredu a šiť šaty na mieru. Je veľa krásnych šiat a na každých sa nám niečo páči, a potom by sme chceli nájsť šaty, ktoré sú spojené z troch a to už také ľahké nie je :-). Práve preto, sa mi páčila myšlienka šiť šaty na mieru, kde sa každá jedna nevesta, žena, zapojí a dotvoríme šaty do podoby, akú má vo svojej mysli.

 

Čo znamená slovné spojenie „šitie na mieru“ v praxi?

Slovné spojenie šitie na mieru „pre mňa“ znamená, šiť šaty dovtedy, kým nevesta so zasneným pohľadom vo svojich šatách povie „áno toto sú oni“. Niektoré nevesty si myslia, že si musia doniesť fotku šiat a šaty sa ušijú, ale takto to u nás vôbec nefunguje. Nemôže predsa vedieť, ako v nich bude vyzerať, ak ich odskúšané nemá. Ako jej bude sedieť konkrétny strih šiat. A je tu ešte jeden fakt, ktorý by mala brať do úvahy, a to že kým vznikol konkrétny obrázok šiat, bolo potrebné urobiť veľa záberov a hodiny retušovania. V praxi to znamená, že keby sme na vlastné oči videli šaty na obrázku a v skutočnosti, nemusia vyzerať rovnako. Šitie šiat u nás začína tak, že sa stretneme, porozprávam sa s nevestou o jej predstavách, donesie mi fotky šiat, aké sa jej páčia, aby som vedela o jej predstavách čo najviac. Potom jej pomôžem vybrať strih šiat, ktorý jej bude podľa mojich skúseností sedieť najlepšie. Postupne sa budeme približovať k jej predstave. Až na jednotlivých skúškach sa nevesta rozhoduje, aký bude mať hlboký výstrih, akú širokú, či úzku sukňu, rukáv dlhý či krátky, výstrih do véčka alebo oblý. Toto sú všetko veci, ktoré sa rozhodne, až keď má šaty na sebe, keď to vidí a vie si to predstaviť. Veľakrát začneme šiť šaty podľa obrázkov a skončíme úplne inde, ako sme pôvodne chceli, ale len preto, že sa aj nevesta priamo zapojí do tvorby svojich šiat. A tým sú šaty výnimočné, originálne, jednoducho iné.

 

Ako dlho trvá ušitie svadobných šiat a od čoho závisí ich cena?

Šitie svadobných šiat trvá od 6 do 8 týždňov. Niekedy aj menej a niekedy aj viac. Všetko záleží od zložitosti šiat. Šili sme už aj šaty, ktorých výroba trvala 5 mesiacov. Cena šiat záleží od náročnosti. Ak napríklad vyšívame vzory, našívame kamienky, vrstvíme krajku, tak samozrejme cena sa navyšuje.

 

 

 

Katka, navrhuješ i vlastné modely, čo Ťa inšpirovalo pri tvorbe najnovšej kolekcie svadobných šiat? Pre aké nevesty je táto kolekcia určená?

Mám rada slovenský folklór, ktorý som chcela preniesť do súčasnosti. Milujem vačky na šatách.  Klasické ľudové stužky, ktoré sa väčšinou používajú sú síce pekné, ale nechcela som ich použiť. Hľadala som niečo, čo sa moc nepoužíva, a preto som sa rozhodla pre jednoduchú krížikovú výšivku. Je priamo vyšitá na šatách a nie na podkladovej látke. Moja aktuálna svadobná kolekcia je určená pre nevesty, ktoré majú radi folk a originalitu 😉